ZLATÉ TIPY A BEŽNÉ OTÁZKY

Otázka: Ktorý odtieň náteru by som si mal vybrať? Môžem sa pri tom riadiť vzorkovníkom farieb?

Odpoveď: Drevo je veľmi heterogénny materiál, kvôli čomu sa môže používať vzorkovník iba orientačne. Najúčinnejšia pomoc pri výbere odtieňa je urobiť malú vzorku priamo na dreve, porovnateľnú s drevom, ktoré si želáme chrániť. Konečný odtieň náteru závisí od vrstvy, farby alebo textúry používaného dreva. V prípade použitej impregácie dreva je konečný farebný tón menej intenzívny, pri použití menej obrúseného dreva sa spotreba Lesoton Lazúry navyšuje a konečný odtieň je tmavší. Práve takto sa stáva povrch tmavším, zvyšovaním počtu vstiev nánosov. Toto by sa malo vziať do úvahy aj pri renovácii existujúcich náterov, kde sa požadovaná farba môže zriediť bezfarebným Lesotonom.

Otázka: Je bezfarebný náter rovnako odolný akofarebný?

Odpoveď: Drevo, najmä lignín, je veľmi citlivý na UV-žiarenie. Štúdie ukázali, že sa mechanické mikro trhliny ukážu na povrchu dreva vystaveného slenečnému žiareniu už po 24 hodinách. Priesvitné alebo svetlo pigmentované odtiene Lesoton Lazúry neponúkajú úplnú ochranu pred UV-žiarením, preto pre projekty, kde je potrebná stopercentná UV ochrana, odporúčame zvoliť si viac pigmentovaných odtieňov.

Otázka: Terajšia farba náteru sa mi zdá príliš tmavá, čo môžem urobiť?

Odpoveď: Ak ste po niekoľkých rokov, keď ste obnovovali ochranu dreva (okien, drevných obkladov, plotov atď.) naniesli veľa vrstiev povlaku a ste ho s každou vrstvou farebného tónu povlaku trochu stmavili, mohlo sa veĺmi rýchlo stať, že ste sa dostali k tónu, ktorý sa vám zdá príliš tmavý. Samozrejme sa vkus rokmi mení a môže sa stať, že ste si momentálne zaželali zmeniť ho. V tom prípade máte dve možnosti. Jedna je mechanické alebo chemické odstránenie náteru, čo je dosť namáhavý a dlhý proces. Druhé riešenie je zosvetlenie náteru s prekrývajúcim náterom Lesoton Enlight. Keďže je Lesoton Enlight krycí náter, sa štruktúra dreva pokryje, ale s malým úsilým a zručnosťou je možné vhodnou technikou aplikácie Lesoton Toplazúry napodobniť drevo.

Otázka: Keď som nanášal Lesoton na drevené obklady v teplom a slnečnom počasí, prvá vrstva náteru hneď uschla. Môžem ešte v ten istý deň naniesť konečnú vrstvu, aby som prácu dokončil v jeden deň?

Odpoveď: V plniacich náteroch sa to neodporúča a v praxi to tiež neodporúčame. Jednoduché vysvetlenie tkvie v tom, že rozpúšťadlá sa môžu odparovať počas niekoľkých hodín a povlak je na dotyk naozaj suchý, ale živica v nátere je vysušná na vzduchu, čo znamená, že povlak musí oxidovať – tento porces je väčšinou pomalší a s nanášaním ďalšieho náteru musíte počkať do nasledujúceho dňa. V opačnom prípade sa môže stať, že ďalšia vrstva roztopí spodnú a bude buď vrásčitá alebo nebude hlboko stuhnutá.

Otázka: Pri akej teplote môžem používať povlak Lesoton?

Odpoveď: Najvhodnejšie podmienky na aplikáciu Lesoton lazúr sú teploty medzi 15 a 25 ̊C a relatívna vlhkosť vzduchu medzi 30 a 80 percent. Veľmi dôležité je, aby teplota vzduchu nebola pod 5 stupňov, problematické môžu byť aj teploty nad 30 stupňov- vzťahuje sa to na vzduch aj podklad farby. Pozorní musíme byť aby sme sa vyhli vplyvu kondenzovanej vlahy na povrchu dreva, ktoré si želáme zafixovať. Teplota vzduchu nech je najlepšie 3 stupne nad nulou. Problematické sú najviac rána, obdobie po daždi alebo hmle.

Otázka: Aká je najvhodnejšia vlhkosť dreva?

Odpoveď: Drevo by malo byť suché na vzduchu, čo znamená, že jeho vlhkosť musí byť medzi 12 a 15 %.

Otázka: Ktoré štetce sú vhodné pre produkty Lesoton?

Odpoveď: Najvhodnejšie sú kvalitné štetce, vyrobené z prírodných štetín.

Otázka: Čo máme spraviť, ak s Lesotonom zašpiníme povrch?

Odpoveď: Najjednoduchší spôsob odstránenia taviaceho náteruje bezprostredné odstránenie, to jest kým sa ešte nevysuší alebo je ešte mokrý. Zvláštnu pozornosť venujeme sklu, kameňu, kovu, betónu, oblečeniu, záclonám atď. Na odstránenie môžme použiť benzín na čistenie biely alkohol. Je nutné to otestovať na malom povrchu, aby sme sa uistili, že čistiaci prostriedok nepoškodí podklad.

Otázka: Kedy je vhodný čas na obnovenie existujúceho náteru a ako to urobíme?

Odpoveď: Drevo, zafixované Lesotonom, treba obnovovať, pretože povlak pri vplyvoch počasia zlyháva. Trvácnosť účinnej ochrany závisí od mnohých faktorov. Najhoršie oblasti sú hlavne tie južné, vystavené priamemu slnečnému žiareniu, veľmi temné alebo vlhké oblasti v blízkosti lesa a vysoká nadmorská výška so silnejším UV žiarením. Povrchovú fixáciu sa odporúča kontrolovať raz ročne. Kontrolu prevedieme vizuálne, pričom zhodnotíme celkový stupeň degradácie a nájdeme lokálne trhliny a chybné miesta. Ďalší krok je odhad hydrofóbnosti povrchu povlaku. Na testovaný povrch kvapneme kvapku vody a ak je povlak ešte potrebný obnoviť, sa kvapka do dreva vpije, ak je povlak ešte dobrý, vtedy kvapka ostane na povrchu chráneného dreva.

Z povrchu odstránime nečistoty a možné vrstvy povlaku, ktoré sa lúpajú štetcom a jemným čistiacim prostriedkom. Keď sa povrch osuší, jemne obrúste brúsnym papierom (napríklad zrnitosť P 180), potom oprášime a obnovíme ho novým povlakom.

P: Ako chránime produkty Lesoton?

Odpoveď: Vhodné obdobie na skladovanie je 5 rokov v pôvodnom a dobre uzatvorenom balení pri teplote medzi 5 a 25 ̊C. Ak sme produkt už použili tak ho prelejeme do menšieho balenia a označíme ho.

+386 7 81 63 550