O značke

Lesoton je naša najstaršia ochranná známka – ešte viac, Lesoton je najstaršia slovinská alebo juhoslovanská ochranná známka na ochranu drevených povrchov pomocou tenkovrstvových lakových povlakov.

Zakladateľ spoločnosti Chemcolor, Alojz Vilčnik, a jeho veľmi dobrý priateľ, výnimočný vývojár farieb, vtedy na dôchodku, dnes už žiaľ nebohý, Ing. Janko Gruden, skombinovali svoje silné stránky a obrovskú lásku k drevu v roku 1982 a pretavili do labelu Lesoton. V bývalej Juhoslávii bola už v tom čase silná výroba farieb, ale väčšina značiek na ochranu dreva bola výsledkom škandinávskych alebo nemeckých licencií.

Vynikajúci pomer medzi kvalitou a cenou, ktorý dnes označuje značku, uznali koneční kupujúci ako juhoslovanský priemysel okien a dvier veľmi rýchlo. Tri roky po vytvorení Lesotonu predávali vo všetkých väčších obchodných reťazcoch a používali sa v najväčšej juhoslovanskej výrobe stavebného nábytku Šipad, výrobné Lesna Slovenj Gradec, Lesna Slovenske Konjice atď.

Priemysel okien a dvier počas rokov skoro úplne prešla na vodné nátery. Európske právne predpisy nariadili výrobcom spotrebného tovaru, aby vyrábali výrobky s vyšším obsahom sušiny, ktorá je v prírode znázornená ako hrubá vrstva. Výhodou týchto systémov je menší obsah rozpúšťadla a dlhšia životnosť, veľkou slabinou je zlá absobrcia do dreva a pomerne ťažké obnovenie. Na všetkých miestach, kde je filmový náter príliš hrubý, čo môže byť spôsobené poveternostnými vplyvmi (vlhkosti, zážok) dochádza k predčasnému praskaniu a odlupovaniu. Obnovenie poškodených alebo opotrebovaných povrchov sa nedá vykonať bez nutného brúsenia.

Ako hovorí priateľ: »Mám tri deti. Keď im dám do ruky štetec a farbu, smejú sa od ucha k uchu. Šmirgel sa mi im do rúk podarilo strčiť jediný krát a už vtedy po 5 minútach utiekli.« Tvrdohlavo veríme, že sme všetci ako deti – radi maľujeme a neznášame brúsenie.

Preto je Lesoton Lazúra stále vyrábaná podľa pôvodnej receptúry, ktorá umožňuje hlbokú absorbciu, dýchanie, dlhotrvajúcu ochranu, nepraská, neodlupuje sa a poskytuje jednoduchú obnovu. Odporúčame ju všetkým, ktorí si želajú ochranu najlepšieho stavebného materiálu – dreva.

Kontakt
+386 7 81 63 550